Milliseid tarkvaraalaseid rolle ja oskusi Euroopa tegelikult vajab?

Täna on arendaja Euroopa tarkvarasektori üks kõige enim täitmist vajav ametikoht ja see trend näib üha süvenevat. Tulevikuettevõtted vajavad enda ridadesse töötajaid, kellel on hea arusaam ka ettevõtte äritegevusest. Seetõttu on vajalik pehmed oskused ja äriteadmised ühendada tehniliste oskustega, et oskaksime teadlikumalt inimesi tarkvararollide jaoks koolitada ja ettevõtetel oleks parem arusaam, kuidas tarkvaraalaseid võimalusi enda jaoks tööle panna.

Arendaja ametikoht on kõige populaarsem tarkvara sektoris

Maailma Majandusfoorum avaldas 2020. aastal aruande, kus tõi välja 20 ametikohta, mille puhul nõudlus aina kasvab. Suurem osa nendest töökohtadest on seotud IKT-sektoriga ja arendajad hoiavad kindlat 10. positsiooni. Lisaks kinnitavad seda ka uuringud, kus 45% ettevõtetest prognoosivad, et nad vajavad järgmise viie aasta jooksul uusi arendajaid.

ESSA projekti konsortsium on välja andnud raporti, mis uurib teemat sügavuti ja määratleb ära kõige nõutumad oskused tarkvara valdkonnas.

On selge, et programmeerimine on enim nõutud oskus ning Java, Javascript, SQL, HTML, PHP, C++, C# ja Python on kõige vajalikumad programmeerimiskeeled. Selles juures on aga väga oluline, et programmeerijatel oleksid olemas tugevad alusteadmised programmeerimise põhimõtetest, et neil oleks võime kiiresti ja hõlpsalt uute keeltega kohaneda.

Pehmed ametialased oskused on võti

Maailma Majandusfoorumi (2020) prognoose vaadates saame kinnitada ja tungivalt soovitada arendajatel tähelepanu pöörata ning investeerida enda mittetehnilistesse (n.ö pehmetesse) oskustesse. Nendest võib välja tuua näiteks sotsiaalsed ja suhtlemisoskused, kriitiline mõtlemine ja analüüs, enesejuhtimine, meeskonnatöö.

Eelnevalt välja toodud pehmeid oskusi on keeruline omandada vaid teoreetiliste teadmistele põhinedes. Seetõttu on oluline õppe- ja koolituskavadesse ja programmidesse süsteemselt kaasata reaalelul põhinevaid projekte.

Meie raporti tulemuste põhjal võib väita, et infoturbe haldus, agiilne projektijuhtimine ja tarkvaraarenduse elutsükli mõistmine on tarkvaraarendajatele vajalikud oskused ning ärioskustega arendajad on need, keda ettevõtted enda ridadesse otsivad. Nii praegu kui ka kindlasti tulevikus.

Rohkem infot olulisimate tänaste ning tulevaste tarkvaraalaste trendide ja -oskuste kohta leiad 2021. oktoobris ESSA projekti raames välja antud tarkvaraoskuste raportist: https://www.softwareskills.eu/library/needs-analysis-report-2021/

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Внимание! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.