Kuidas vastata tarkvaraprofessionaalide puudusele hariduse ja ümberõppega?

Me peame vastama tööturu nõudlusele tarkvaraprofessionaalide järele. 45% organisatsioonidest hindab, et nad vajavad järgmise viie aasta jooksul rohkem arendajaid, kuid nende järele on juba praegu väga suur nõudlus. See analüüs kehtib ka muude tarkvararollide puhul, nagu DevOpsi eksperdid ja tehnilised tarkvaraspetsialistid.

Kui me ei suuda praegusele nõudlusele vastata, siis suure tõenäosusega muutub defitsiit aina kriitilisemaks. Seega on küsimus: kuidas saaksime seda vältida? Nüüd on aeg tegutseda.

ESSA „Euroopa tarkvaraoskuste strateegia” esitab vaatenurki, ekspertide soovitusi ja tegevuskavasid oskuste omandamise ja nende täiendamise ning inimeste tarkvararollidesse ümberõpetamise kohta. See seisneb inimeste varustamises õigete oskuste kogumiga, aga ka praeguste organisatsioonide ning haridus- ja koolitusasutuste murekohtade, eelkõige täiendõppe alase ajapuuduse kõrvaldamises.

 

Mida organisatsioonid vajavad, tõesti väga vajavad

ESSA üheaastane uuring „Euroopa kõige vajalikumad tarkvararollid ja -oskused” paljastas organisatsioonide tänased ja tulevased vajadused tarkvaraoskuste vallas. See annab meile ka teada, millist tüüpi tarkvaraspetsialiste ettevõtted otsivad.

Enam kui 70% organisatsioonidest hindasid, et üks peamisi väljakutseid oskuste täiendamise ja ümberõppe osas on see, et tarkvaraspetsialistidel napib koolitusteks aega. Ettevõttetel on vajalik eraldada töötajatele aeg täiendõppeks ning kaasata nad erinevatesse töövoogudesse. Ettevõte Zemanta näitab oma juhtumiuuringus meile, kuidas nad oma töötajate oskusi kultiveerivad ja noori IKT-talente ligi tõmbavad, korraldades suvekoole ja kohandades oma kogenud töötajate töögraafikuid.

2021. aasta ESSA Euroopa kõige vajalikumate tarkvararollide ja oskuste aruanne „Täiendõppest mahajäämuse põhjused”

Kokkuvõttes vajavad tarkvararollides töötavad inimesed paindlikumaid õppimisvõimalusi, sest nad ei saa endale lubada tervet nädalat või kuud oma töökohustustest eemal veeta. Seetõttu tutvustame ESSA projekti raames hariduse ja koolituse õppekavades iseseisva tempoga koolitusi. Võimalusel kasutatakse üksikisikute koormuse vähendamiseks ka mikroõpet, kus teadmiste omandamine on kergendatud koolituse väikesteks osadeks jagamisega.

Kuidas meie strateegiat kasutatakse?

Strateegia annab teavet õppe- ja koolituskontseptsioonide ja -meetodite kohta, mida kasutatakse tööturule nõudmistele vastavate kutseharidusasutuste (VET) õppekavade ja programmide koostamiseks, mis on vajalikud üksikisikute oskuste täiendamise ja ümberõppimise jaoks suure nõudlusega tarkvararollide täitmiseks.

Strateegiat kasutatakse haridusprofiilide koostamiseks koos seotud oskuste, ümber- või kvalifikatsiooni tõstmise õppimisviisidega. See muudab üksikisikute, organisatsioonide ja õppeteenuste pakkujate jaoks lihtsaks koolitada konkreetseid suure nõudlusega tarkvararolle ja kõrvaldada kahtlused, et milline haridusprogramm sobib tänapäeva turu ootustele.

Strateegia saab inspiratsiooni reaalsetest heade tavade näidetest ettevõtetes ja koolitusettevõtetest, kes on tarkvarasektori vahetutele väljakutsetele vastamiseks integreerinud uusi õppe- ja koolitusprotsesse ja -viise, nagu mängulisus või töökohapõhine õpe. See võib suunata ka teie tööd muudatuste tegemisel ja väljakutsetele vastamisel.

Loomulikult peavad inimesed lisaks õppimiskogemusele omandama ka kvalifikatsiooni ja sertifikaadid. Seetõttu töötame ka selliste pädevuste kinnitamisega nagu mikrosertifikaadid ja digitaalsed märgised. Teisisõnu midagi kaasaskantavat, mis pakub hariduses suuremat paindlikkust.

Samm-sammuline lähenemine oskustele, oskuste tõstmisele ja ümberõppele

Antud strateegia on aluseks edasisele tööle haridusprofiilide, kutsehariduse ja täiendõppe õppekavade ja programmide ning sertifitseerimis- ja kvalifikatsiooniraamistike kallal, mis töötatakse täielikult välja 2022. aasta jooksul. See on alles algus millelegi suuremale, mis annab teile juhiseid ja kasutusvalmis materjalid, et oskusi omandada, täiendada ja ümber õpetada inimesi kõige vajalikumateks tarkvararollideks.

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Внимание! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.