Kuidas efektiivselt kasutada ESSA tarkvararollide haridusprofiile selleks, et tehnoloogia arenguga sammu pidada?

Tarkvarasektor areneb kiiresti ja tööandjad otsivad vabade ametikohtade täitmiseks üha rohkem tarkvaraspetsialiste. Samuti on oluline, et ettevõtete töötajad oleks kursis uusimate tehnoloogia arengutega, mistõttu on täiend- ja ümberõpe hädavajalik.

Selleks, et vastata tööjõupuudusele turuvajadustele vastava haridusega, on ESSA projekti meeskond tuvastanud peamised tarkvararollid, mille vastu on suur nõudlus – arendaja, DevOpsi ekspert, lahenduste arhitekt, testimise spetsialist ja tehniline (tarkvara) spetsialist.

Antud rollid aitavad viia tööandjate vajadused vastavusse hariduslike terminitega. Pädevused, oskused ja teadmised, mis on vajalikud tarkvararollis edu saavutamiseks, on seeläbi integreeritud mõõdetavate õpitulemuste kogumisse.

ESSA on koondanud üheksa haridusprofiili, mis hõlmavad viit tarkvararolli erinevatel kvalifikatsioonitasemetel alates kutseharidusest ja täiendkoolitusest kuni bakalaureuse- ja magistriõppeni.

2022. aasta ESSA haridusprofiilid EQF tasemete järgi

Kuidas saavad erinevad huvigrupid haridusprofiilidest kasu?

  • Tööandjad – haridusprofiilid tagavad, et sellekohase õppeprogrammi läbinud isikutel on vastava tarkvararolli täitmiseks vajalikud pädevused. Uute töötajate värbamisel või töötajate täiend- või ümberõppe võimaluste kaalumisel on need kasulikud vahendid töövalmiduse hindamiseks ning lünkade (teadmistes ja oskustes) tuvastamiseks.
  • Haridusasutused – haridusprofiilid aitavad viia olemasolevad programmid vastavusse tarkvararollide uute tööjõunõuetega ja suurendavad lõpetajate atraktiivsust tööjõuturul. Programmide kavandamisel või ajakohastamisel saab neid paindlikult kasutada, et täita hariduspakkumises olevaid lünki.
  • Koolitusettevõtted – haridusprofiilid aitavad paika panna koolitusteekonda vastava tarkvararolli pädevuste saavutamiseks. Samuti aitab see muuta õpirada konkreetsemaks ja isikupärasemaks, hinnates ja täiendades õppijate baasteadmisi, -oskusi ja -pädevusi, et pakkuda nende ümberõppe- ja karjääriväljavaadetele vastavat õpet.
  • Tarkvarasektori töötajad – tarkvaravaldkonna uuendustega kursis olemine nõuab pidevat õppeprotsessi. Haridusprofiil aitab sektori töötajal kõrvutada oma pädevusi tööandjate ootustega ning kindlaks teha, millised oskused vajavad arendamist selleks, et olla tööturul atraktiivne.
  • Karjäärivahetajad ja tarkvaraspetsialistiks pürgijad – Tarkvaravaldkond on kiiresti kasvav ja arenev sektor, mis pakub palju karjäärivõimalusi. Haridusprofiilid aitavad suunata otsustusprotsessi karjääri planeerimisel ning hinnata oma olemasolevaid oskusi ning arendamist vajavaid lünki pädevustes, mis on vajalikud tarkvararollis edukas olemiseks.

ESSA projekti haridusprofiilidega on võimalik lähemalt tutvuda SIIN.

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Внимание! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.